У древньому гербі Полтави, який затверджував місту уже Богдан Хмельницький, а гетьман, як відомо, добре знав історію України, чудово відтворена давня болгарська символіка. Він був такий: у лазуровому (блакитному) полі щита розташований золотий лук, натягнутий стрілою, спрямованою вістрям до землі. Його супроводжують по кутах щита чотири шестигранні золоті зірки. Все зображення герба символізує мирне ясне небо (блакитний колір), мир (стріла, спрямована до землі), - спокій після бою. Золотий лук із такою ж стрілою був приналежністю царського роду Дуло, до якого належав і володар Великої Булгарії та Балтавара (Полтави) у VII ст. Кубрат. Тільки представники цього роду мали право вміщувати цю символіку до свого герба. А шестигранна тенгріанська зірка - Знак Бога Тангри - стала потім шанованим знаком у багатьох народів, у тому числі в українців, її вміщували до своїх гербів багато представників шляхетних українських родів. Це ще раз підтверджує вірогідність оповідей давньо-булгарських літописів про сиву давнину міста Балтавара - Полтави.

Наступний Герб Полтави був розроблений ще в 1720-х роках товаришем герольдмейстера Франциском Санті. Опис зображення герба: "Щит четверочастний, скошений, в першій червленій частині дві шпаги навхрест покладені, в другій частині в срібному полі прапор з державним гербом, в третій срібній частині пальма, що росте, в четвертій блакитній частині кам'яна піраміда, на якій зображення вічності - змія, що тримає у пасті свій хвіст". Композиція герба прославляє перемогу російської армії над шведськими військами в Полтавській битві (1709). Авторство герба приписується Ф.Санті. Герб офіційно затверджений 22 травня 1803 року (вже після утворення Полтавської губернії).

В 1859 року був складений новий проект герба Полтави: "У золотому щиті чорний трикутний пам'ятник, прикрашений золотою кільцеподібною змією. За пам'ятником 2 зелених прапори із золотим коронованим вензелем імператора Петра Великого, з червленими держаками, з вістрями від списа, супроводжувані в розділі щита 2 навхрест покладеними червленими мечами.". Передбачалося, що герб оточуватимуть колоси, сполучені Александровськой стрічкою. На щиті - золота корона. Проект не був затверджений, хоч і послужив основою для затвердженого герба Полтавської губернії у 1878 році.

23 лютого 1993 року міська рада Полтави затвердила один з варіантів історичного герба міста, за основу якого, був узятий перший герб Полтави, проект підготував художник В.М.Батурин. На малиновому полі щита зображений лук із стрілою, направленою в землю, в кутках щита чотири золотих шестикінечних зірки. Над щитом напис "ПОЛТАВА", при чому літера "Т" виконана у вигляді хреста.


стародавній герб Полтави затверджений Богданом Хмельницьким

Герб Полтави затверджений 22 травня 1803 року

Герб Полтавської губернії затверджений у 1878 році

Полотнище прапора міста складається з двох горизонтальних смуг в співвідношенні один до одного. Верхня смуга білого кольору, що за геральдикою символізує собою гідність, духовність, щирість, чистоту, справедливість.

Нижня смуга синьо-зеленого кольору символізує собою віру, надію, упевненість, боротьбу за свободу (волю), щастя і сільське господарство.

Співвідношення сторін прапора - один до двох.

На ньому розміщено композицію елементів герба міста, що складається з золотого лука, тятива якого натягнута стрілою, направленою вістрям донизу. Вінчають композицію золотий напис «ПОЛТАВА» та золоті охоронні шестикутні козацькі зірки.

Вісь стріли є композиційною віссю зображення і знаходиться від древка на відстані 1/3 довжини прапора.

Древко прапора вінчає золота куля, яка символізує собою сферу обрію планети Землі або Сонця.

Наші друзі :

Українська-Мегашара.нет - портал для всієї України