ГОЛОВНАФОТОГАЛЕРЕЯЛІТЕРАТУРНА ЕКСПОЗИЦІЯНОВИНИВИСТАВКИ

Офіційна сторінка Полтавського літературно-меморіального музею Панаса Мирного  На затишнiй полтавській околицi розташована садиба-музей класика української лiтератури Панаса Мирного (П. Я. Рудченка, 1849 – 1920).

  Одноповерховий дерев'яний побiлений будинок ховається за тополями та бузком. За ошатним будинком садок поволі спускається до ставка. Схилили до води гнучке віття верби... Стоять у задумі вікові дуби...

  Коли б не завiтали ви сюди, тут усе хвилює уяву, повертає в часи Панаса Мирного, сприяє кращому розумiнню життя й творчості письменника, передає дух епохи кінця ХІХ -- початку ХХ століття.

  Садиба-музей Панаса Мирного — одна з найбагатших в Українi. Близько тисячi речей, книжок, документiв і фотографiй розмiщенi в семи кiмнатах будинку письменника. У музеї зберiгаються понад 150 рукописiв Панаса Мирного та його старшого брата Iвана Бiлика (І. Я. Рудченка), разом iз яким написаний роман "Хiба ревуть воли, як ясла повнi?", понад 280 аркушiв епiстолярної спадщини письменника та його родини, першодруки творiв Панаса Мирного, спогади про нього сучасникiв, архiв часопису "Рiдний край".

  Твори Панаса Мирного виданi азербайджанською, болгарською, китайською, литовською, росiйською, словацькою, чеською та iншими мовами.

  Музей відкритий 1940 року. Бiльше двох десятилiть ним завiдував середній син письменника — Михайло Рудченко. 1951 року на подвiр'ї садиби перед будинком встановлене бронзове погруддя Панаса Мирного на постаментi з лабрадориту (скульптор Олексій Олійник, архітектор Макар Вронський). 1985-го в новому примiщеннi створена лiтературна експозицiя.

  У книзi вражень вiдвiдувачiв музею залишили теплi слова шанувальники таланту письменника з Росії, Австралiї, Англiї, Канади, Латвiї, Нiмеччини, Польщi, США, Францiї, Японiї.

  Панас Мирний придбав садибу на 3-iй Кобищанськiй вулицi, нинi названiй його iменем, у березнi 1903-го. Сiмнадцять останнiх рокiв життя вiн невтомно працював. Завершував роман "Повiя", написав поему в прозi "Сон", оповiдання "Робота", "Дурниця" і "Пригода з "Кобзарем", а також вiршi, нариси, статтi. Переклав українською мовою й видав поему Генрi Лонгфелло "Пiсня про Гайявату", запропонував до друку переклад трагедiї Вiльяма Шекспiра "Король Лiр", продовжував перекладати п’єсу Фрiдрiха Шиллера "Орлеанська дiвчина".

  Дружина письменника Олександра Рудченко (уроджена Шейдеман) походила з нiмецької родини. Володiла нiмецькою та французькою мовами. Навчала музики в інститутi шляхетних дiвчат.

  Оселя Панаса Мирного пам'ятає голоси Лесi Українки й Олени Пчiлки, Михайла Коцюбинського й Василя Стефаника, Гната Хоткевича й Володимира Самiйленка. Клавiшiв фортепiано торкалися руки Марiї Заньковецької та Миколи Лисенка.

  Звiдси письменник ходив до центру мiста на службу в казенну палату.

  28 сiчня 1920-го на сiмдесят першому роцi життя Панас Мирний скiнчив земний шлях.

  Про долю дітей і онука Панаса Яковича Рудченка Ви можете прочитати в статті Ігоря Півень "Долі нащадків письменника Панаса Мирного" опублікованій на цьому сайті.

 • Автор -- Шемчук В.О.
 • Редактор – Пивень І.П.
До історії садиби-музею Панаса Мирного

Ювілеї у ювілейному --- 2010-й був для музею ювілейним. Святкували 70-річчя створення Полтавського літературно-меморіального музею Панаса Мирного, 25-річчя відкриття літературної експозиції, і, нарешті, будинку Панаса Мирного на Кобищанах – 150 років.
У самому кінці колишньої 3-ої Кобищанської, а нині вулиці Панаса Мирного, стоїть дерев’яний будинок. Зведений він 150 років тому, 1860-го. Колись цей будинок був дачею дворянина Віктора Яновича, пізніше в ньому жила дружина статського радника Надія Андрієвська, мешкав тут і студент Іван Дмитренко...

Архів новин

Фольклорне свято «На Купала вогонь горить» --- 6 липня 2010 року на території музея-садиби Панаса Мирного (вул. Панаса Мирного, 56) відбулося свято Івана Купала, — свято вшанування родючості та майбутнього урожаю. Магію старослов’янського свята відтворили творчі колективи творчого центру Наталії Май, Заслужений ансамбль пісні і танцю України «Лтава» ім. В.Міщенка, народний самодіяльний театр Міського будинку культури.

Храм духовності і любові на Кобищанах --- 27 травня 2010 року на території садиби-музею Панаса Мирного в передмісті Полтави Кобищани відбулося літературно-мистецьке свято присвячене 70-річчю утворення літературно-меморіального музею Панаса Мирного «Храм духовності і любові на Кобищанах».

ПРЕМІЯ 2010 РОКУ ОТРИМАЛА СВОЇХ ЛАУРЕАТІВ --- Згідно з Положенням про щорічну премію ім. Панаса Мирного, затвердженим обласною радою був оголошений прийом матеріалів на здобуття премії в 2010 році. На звання лауреата претендувало 19 дійсно гідних митців у різних галузях та 3 творчі колективи.


У 40 років холостяк Панас Якович Рудченко (Мирний) закохався у 25-річну Олександру Шейдеман."Дорогая моя Шурочка! Целую, тебя крошку мою, ненаглядную мою, - писав закоханий Панас у листах до нареченої. -- Целую тебя, моя добрая, изящная, святая! Голубушка! Будь для меня святою!".
Олександра Михайлівна народилася у місті Карлівка Полтавської області. Батько Олександри був німцем за походженням. У родині було 17 дітей і всі одержали вищу освіту.
Панас познайомився з Олександрою на літературних вечорах у полтавського етнографа Віктора Василенка. Весілля відіграли у квітні 1889 року в Карлівці в маєтку нареченої.
Батьки Панаса не змогли приїхати на весілля, тому лише надіслали вітальну листівку.

 • Автор -- Лариса Олійник

 • 36002, м. Полтава, вул. Панаса Мирного, 56. тел. (0532) 59-69-08; тел./факс (0532) 59-68-53;
 • e-mail: panas_mirny@ukr.net
 • Музей працює з 9 до 17 год. Вихідний день - п'ятниця
 • Вартість квитків: Дитячий та студентський вхідний квиток квиток - 15 грн., дорослий вхідний квиток - 25 грн. Екскурсійне обслуговування - 100 грн. Аудіоекскурсія (німецькою та англійською) - 100 грн., Театралізована екскурсія - 200 грн (за попередньою домовленістю, для групи 10-15 осіб).
 • директор Завалій Світлана Борисівна


 • Наші друзі :

  Українська-Мегашара.нет - портал для всієї України