27 червня 2009 року Полтава урочисто відзначила 300-річчя Полтавської битви (чомусь Президент України до цієї річниці видав указ про святкування "Збройного виступу Мазепи").

  Понад тисяча людей взяла участь у панахиді біля пам’ятника загиблим козакам та в скорботній хресній ході центральними вулицями Полтави. Окрім українського державно прапора, майоріли прапори з символікою УНП, ВО "Свобода", Руху, Конгресу українських націоналістів, козаків. Присутні на панахиді помолилися за козаків, які загинули на полтавських землях 300 років тому. «Сьогодні ми, як християни, молимося за всіх, хто тут поліг під Полтавою: і за наших українських козаків, і за шведів, і за росіян. Це наш християнський обов’язок. Велика шана і любов гетьману Івану Мазепі!», – сказав організатор заходу, народний депутат Микола Кульчинський.

  Після поминального богослужінням слово взяв Владика Федір: «Ми відзначаємо битву під Полтавою, яка змінила хід історії. Україна втратила незалежність. Полтавська битва стала трагедією для українського народу. Тут народ наш знову розділився, виступив один проти одного. Але Господь благословив нас і дав нам нашу державу. Ми повинні дякувати Богові за цей дарунок, берегти свою державність». Владика Федір наголосив, що перед Богом всі рівні. Він попросив Господа прийняти молитви та упокоїти всіх полеглих у Полтавській битві.

  Потім присутнім запропонували невеличкий концерт – виступили полтавські кобзарі та київський хор. Далі всі вирушили жалобною ходою від Панянського бульвару до храму св. вмч. Юрія Переможця (вул. Зіньківська, 16).

  Скорботна процесія розтягнулася на 200 метрів. Починалася колона зі священників. Далі йшли дівчата з корзиною квітів, представники обласної влади, депутати, політичні та громадські організації, небайдужі полтавці.

  Також відбулася панахида по російським воїнам, які загинули в Полтавській баталії у Самсоніївському храмі, що знаходиться на території заповідника "Поле Полтавської битви" і відкриття Ротонди примирення.

  В урочистому освяченні та відкритті арки примирення - Ротонди пам'яті за загиблими - взяли участь представницькі делегації України, Росії, Швеції і Фінляндії. На полі Полтавської битви лунало три гімни, майоріло три прапори. Також на арці викарбувані слова «Час лікує рани» трьома мовами – швецькою, російською та українською.

  Ротонда створена у вигляді арки з масивним дзвоном угорі, який лунав, вшановуючи пам'ять полеглих 300 років тому під Полтавою. Кожна делегація висловлювала ідею загального примирення та взаємоповаги. Серед гостей, які взяли участь у відкритті арки - керівник апарату Президента РФ Сергій Наришкін, радник Президента РФ Віктор Черномирдін, заступник глави Секретаріату Президента України Марина Ставнійчук, посол Швеції в Україні Стефан Гуллгрен.

  Напередодні відбулася урочиста передача дарунка-бюста шведського короля Карла XII Полтавському обласному краєзнавчому музею.

  Шведський скульптор, історик і кавалерійський офіцер Бернард Енгмунд висловив сподівання, що бюст все-таки буде розміщений в іншому, тематичному музеї - Полтавської битви. Про це він сказав журналістам перед урочистою церемонією встановлення бюсту. Енгмунд відзначив, що здивований тим фактом, що музей Полтавської битви, підлеглий мерії, відмовився прийняти в дарунок створений ним бюст, хоча раніше чимало подарунків стосовно часів Північної війни передавалося без проблем.

  Енгмунд розповів, що ліпив скульптуру більше місяця з оригіналу: в 1917 р. останки Карла XII витягли з саркофагу. «Я використовував базові відстані між очима, носом і вухами» - відзначив Енгмунд. До речі, більшість шведських істориків схиляються до думки, що бюст найбільш відповідає оригіналу, у порівнянні з іншими зображеннями короля.

  Автор сайту. 05.07.2009 р.


Наші друзі :

Українська-Мегашара.нет - портал для всієї України