Нажаль незадовільне ставлення міської влади до збереження пам'яток архітектури дає свої результати. Нещодавно виникла проблема з підтопленням підземними водами будинку краєзнавчого музею. Причиною цього, як вважають фахівці, є будівництво адміністративного будинку, яке ведеться поруч, і попереджають, що унікальна споруда музею може загинути через рік.

  Будівництво було ініційоване міською владою. Розвідку ґрунтів, розробку проекту і безпосереднє само будівництво здійснило Державне підприємство «Український державний головний науково-дослідний та виробничий інститут інженерно-технічних та екологічних досліджень» (м. Харків). Представник інституту Анатолій Головков відкинув можливість того, що руйнація музею розпочалася внаслідок будівництва адмінбудівлі і припустив, що тріщини виникли під дією ґрунтових вод. Але як зауважив Перший заступник голови Державної служби з питань національної культурної спадщини Яків Дігтяр, що спочатку потрібне було проведення ґрунтової розвідки. І це було обов’язковою умовою служби, яка дозволила будівництво адмінбудови. Але ця умова виконавцем будівництва була проігнорована. Та і взагалі, кого в Харкові може хвилювати стан ґрунтів в історичному центрі Полтави. Їм заплатили - вони побудували. Тим більше, замовником була мерія!!! А те, що це район густої мережі підземних ходів, взагалі нікому немає справи. Я вже писав про одне таке будівництво в районі вулиці Паризької Комуни. Вирили котлован, наштовхнулись на підземелля, не знаю, засипали їх чи ні, але навряд чи, поставили фундамент і збудували будинок, а що буде потім нікого не хвилює. На щастя, чи на біду стоїть та елітна хатинка поки що пуста. Так поступили і при будівництві цієї будівлі. Розвідку не провели, викопали котлован, наштовхнулись на підземелля, порахували що обійдеться і збудували будинок. Але видно відкриття підземних ходів, одним з центрів яких є район краєзнавчого музею, бо раніше на цьому місці стояв дім Руденка дозволило підземним водам проникнути в систему підземель та порушити ґрунти під будинком музею.

  У облдержадміністрації відбулася нарада на якій розглядалося це питання, але як констатував Заступник голови облдержадміністрації Андрій Баранов, позитивного результату учасники цього форуму не дійшли.

  Фахівці з Полтавського національного технічного університету імені Ю. Кондратюка запропонували проект завіси, яка б по периметру музею закрила його від ґрунтових вод (пропозиція, заодно по можливості, провести дослідження системи підземель). Харків’яни та міська влада Полтави проти цього і пропонують проект розвідки всього плато та будівництво 12 водозабірних свердловин. Орієнтовна вартість проекту і робіт — 700 тисяч гривень (треба було думати і робити раніше, мабуть думали, що як завжди обійдеться, але не обійшлося!!!).

  Полтавська ОДА планує подати офіційне звернення до Уряду та Генпрокуратури, а також до відповідної будівельної держструктури, яка б призупинила введення в експлуатацію «спірної» новобудови (по моєму вже пізно, справу зроблено).

 • p.s. Шановні керівники міста! Прошу вибачення, Ви такі грамотні, але хоч іноді треба хоч щось знати про історію свого міста.
 • При написанні статті використана стаття Яна Пругло "Полтавський краєзнавчий музей не достоїть до весни 2011 року" інтернет-видання "Полтавщина": http://www.poltava.pl.ua/news/events/771/

  Автор сайту. Вересень 2010 р.


Наші друзі :

Українська-Мегашара.нет - портал для всієї України