Євграф Федорович Крендовський - російський художник-портретист, жанрист, майстер інтер'єру - народився в Кременчуці Полтавської губернії в Україні у 1810 році в сім'ї обер-офіцера. У юності закінчив знамениту Арзамаcську художню школу А. В. Ступіна. З 1830 по 1835 рік під керівництвом відомого живописця О. Г. Венеціанова навчався в Санкт-Петербурзькій Академії мистецтв, яку відвідував у якості вільного учня. У перший рік навчання представив на виставку дві свої роботи: "Водоскат на дачі графа Безбородько" та "Внутрішність руїни". Після закінчення Академії мешкав у С. Петербурзі. У 1835 році, у зв'язку з домашніми обставинами, покидає північну столицю і від'їжджає до Кременчука (є припущення, що художник одружився у Кременчуці). Декілька років мешкав в Кременчуці, а потім (у 1839 р.) влаштувався приватним вчителем малювання в маєтку Мануйловка Кременчуцького повіту Полтавської губернії (нині - Козельщинского району), який належав подружжю Олександру Олександровичу і Варварі Михайлівні Остроградським.

  Ближче до 1860 рр. Крендовський з сім'єю переїжджає до Кременчука де відкрив приватну художню школу (це питання до кінця не досліджене).

  У 1839 році Євграф Крендовський відіслав в Академію мистецтв дві картини (насправді не відомо, які роботи були представлені на здобуття звання) з проханням про присвоєння йому звання вільного художника. Його прохання було задоволене.

  Про подальшу долю Крендовського офіційні джерела не згадують. Довгий час припускали, що Євграф Федорович помер в 50-х роках XIX століття, оскільки останньою його роботою вважався акварельний "Автопортрет" 1853 року, що зберігається в Державній Третьяковской галереї в Москві. Є думка, що останні роки життя художник провів в маєтку свого брата Хрисанфа - селі Ізмайлово Арзамаського повіту (нині Шатковського району) Нижегородської губернії. Деякі дослідники вважають, що Євграф Крендовский був похований в склепі Ізмайловської церкви Казанської Ікони Божої Матері в 1870-х рр.
  Згідно з сучасними дослідженнями, вважається, що останні роки художник провів у селі Мануйлівка, де і був похований разом з дружиною в сімейному склепі (ймовірно у 1870-х роках).

  Що стосується творчої спадщини Євграфа Федоровича, то зараз експонуються тільки більше двох десятків його робіт. Частина картин зберігається в запасниках, деякі знаходяться в приватних колекціях, а частина картин безслідно зникла. Його роботи розміщені в картинних галереях Москви, С. Петербурга, Таганрога, Пскова, Новокузнецька, Києва, Миколаєва.

  Наслідуючи приклад свого учителя Венеціанова, Крендовський приділяв особливу увагу зображенню "перспектив", тобто різних інтер'єрів. Він часто звертався до техніки акварелі і гуаші, створював мініатюрні портрети.

  Період з 1836 по 1870 р. вважається найпліднішим. Саме в цей час були створені більшість його робіт. Наприклад, у 1836 році він написав картину "Збори на полювання" (нині зберігається в Третьяковській галереї). У 1853 році акварельний "Автопортрет" (зберігається в Третьяковській галереї). І нарешті, відомий пейзаж "Площа провінційного міста" написаний в 1860-і роки (полотно, олія 64,8 х 105,5)(Державна Третьяковська галерея). На картині зображена площа з будівлею інтендантських речових складів, посаду Крюків (що нині входить до складу Кременчука).

  Список відомих картин Євграфа Крендовского, достовірність яких не викликає сумнівів (вказуються офіційні назви) :
  1. Портрет Олександра Олександровича Башилова і дітей графа де Бальмен, Якова і Саші. 2. Портрет О. С. Лашкарьова з дітьми. 3. Збори на полювання. 4. Сім годин вечора. 5. Сестри. Діти художника. 6. Портрет Дарини Крендовської. 7. Капніст Петро і Павло. 8. Дівчатка з роду Капністів. 9. Портрет невідомого, що сидить в кріслі. 10. Портрет невідомої у блакитній сукні. 11. Портрет дітей художника - Дарини, Єлизавети і Михайла. 12. Подруги. 13. Портрет генерал-лейтенанта І.К. Арнольді, героя війни 1812 р. 14. Чоловічий портрет. 15. Портрет дівчини. 16. Портрет героя війни 1812 року, майора Антона Івановича Антоновського. 17. Дівчина-українка. 18. Портрет Є.Д. Протасової. 19. Портрет дівчинки. 20. Портрет Сергія Михайловича Бутурліна в дитинстві. 21. Портрет молодої пані в чорній сукні. 22. Портрет невідомої жінки в ліловій сукні. 23. Портрет сумної незнайомки (позиціонується як Портрет Ширинської-Шихматової). 24. Тронний зал імператриці Марії Федорівни в Зимовому палаці. 25. Портрети подружньої пари - князя Андрія Ярославовича і княгині Наталії Олександрівни Ширинських-Шихматових. 26. Ісус у терновому вінку.

  Є відомості, що Євграфом Федоровичем в 1837 р. була написана ікона із зображенням св. Анастасії для Михайлівської церкви містечка Глобино і в 1862 р. розписаний іконостас для Трьохсвятительської домової церкви Полтавської чоловічої гімназії.
  Нажаль, ні Архангело-Михайлівська кам'яна церква в Глобино, побудована Анастасією Андріївною Руденко в 1833-37 роках в пам'ять покійного чоловіка, ні іконостас домової церкви в Полтаві до нашого часу не збереглися. У 1933 році, по команді голови ВЦИК Григорія Петровського, який відвідав Глобино і провів зустріч з глобинцями, Михайлівський храм був розібраний, а церковне начиння "націоналізоване". Що стосується іконостасу Полтавської гімназії, то він був зламаний і знищений після 1920 р.

  Крендовський вважав за краще писати картини невеликих розмірів, присвячених домашньому життю. Він зображав своїх рідних, друзів і знайомих, зайнятих повсякденними справами. Картини Євграфа Федоровича насичені родинним теплом і затишком, як, наприклад, портрет Олександра Башилова з дітьми. Цей портрет зовсім невеликий за розміром, не більше журнальної сторінки. Такі портрети можна було брати з собою в дорогу або зберігати в скриньці, як дорогий серцю предмет. У середині XIX століття вони заміняли сімейні фотографії.

  На картині "Сестри. Діти художника", зображені маленькі сестри художника, що доглядають за білими кроликами. Вони принесли кошик з зеленим листям салату і годують своїх вухатих вихованців.
  На картині «Збори на полювання» (1836 р.) Крендовський зобразив двох чоловыкыв ы трьох хлопчикыв. Один з них натягує чоботи, інший знімає зі стіни рушницю, третій чистить ствол зброї, четвертий вже зібрався, і мисливський собака, поклавши йому лапу на коліно, заглядає в очі, ніби запитуючи, чи скоро господарі, нарешті, вирушать у дорогу. На цьому полотні безпосереднє і тепле сприйняття буденної події поєднується з добротною майстерністю художника.

  Твір «Сім годин вечора», що зафіксував колекціонера П.П. Свиньїна, рисувальника А.П. Сапожникова і літографа В.П. Лангера в гостях у художників Чернецових, являє собою груповий портрет в інтер'єрі.

  Також цікава його мініатюра з портретом дітей Капніст (акварель, гуаш, 1848, зберігається в Державній Третьяковській галереї).

  Наслідуючи приклад свого вчителя Венеціанова, Євграф Федорович Крендовський особливу увагу приділяв зображенню «перспектив», тобто різних інтер'єрів. Він часто звертався до техніки акварелі і гуаші, створював мініатюрні портрети. До нашого часу дійшла лише невелика частина творчої спадщини художника (трохи більше двадцяти його полотен, мініатюр і акварелей).

  Більшість біографів схиляються до того, що в Україні художник прожив всі наступні роки. Проживаючи в Кременчуці, художник багато їздить по провінції. В одному зі своїх пейзажів він зобразив життя провінційного міста, на площі якого гуляють городяни, воли везуть вози з сіном і бочками з водою, поспішають у своїх справах чиновники. Це картина «Площа провінційного міста», написана в 1860-і роки (полотно, олія 64,8 х 105,5, зберігається в Державній Третьяковській галереї).
  Цікаво те, що довгий час припускали, що на цій картині зображено Олександрівську площу в Полтаві. У червні 2015 р. полтавським краєзнавцем В.О. Тарасовим було доведено, що на картині зображено будівлю інтендантських речових складів, посаду Крюків (нині входить до складу Кременчука), що збереглася до нашого часу.

  Матеріали дослідження, у зв'язку з відкриттям В.О. Тарасова по картині Є.Ф. Крендовського "Площа провінційного міста", проведеного автором сайту, яке змінило офіційну назву і датування картини, Ви можете прочитати тут: http://poltavahistory.inf.ua/facts_r_9.html


«Портрет О.С.Лашкарьова з дітьми»
Полотно, олія 35 х 30,5.
Державний Історичний музей. Москва

«Збори на полювання».
Полотно, олія 50,5 х 40,5.
Державна Третьяковська галерея. Москва

«Портрет Олександра Олександровича Башилова з сім'єю».
Полотно, олія. 30 x 24 см.
Державна Третьяковська галерея. Москва


«Подруги».
1830-і рр.
Полотно, олія. 41 х 34,5

«Капніст Петро і Павло».
1848 р.
кістка, акварель, гуаш, білила. 10,5 * 8,2.
Державна Третьяковська галерея. Москва

«Дівчина-українка».
1850-і рр.
Полотно, олія 50,2х41.
Державна Третьяковська галерея


Сестри. Діти художника.
Картон, масло. 21,5x16 см.
Таганрозька картинна галерея

«Портрет генерал-лейтенанта І.К.Арнольді, героя війни 1812 р.».
1840-і рр.
Полотно, олія, 43,4x33,1 см

«Сім годин вечора».
Між 1833 і 1835 рр.
Папір на полотні, масло 39х33.5.
Державний Російський музей


«Портрет С.М.Бутурліна в дитинстві».
Кінець 1820-х - початок 1830-х рр.
Папір, акварель, білила 21х16,5.
Державний музей-заповідник Ростовський Кремль

«Портрет дівчаток з роду Капністів».
1848 р.
Кость, акварель, гуаш 10,5х8,9.
Збірка. С. і Т. Підстаницьких

«Портрет молодої дами в чорній сукні».
1836-1856 рр.
Картон, масло, 38,8 х 29,4.
Новокузнецький художній музей

Наші друзі :

Українська-Мегашара.нет - портал для всієї України