"Правдива любов історика до своєї Вітчизни може виявлятися лише в суворій повазі до правди"
  М. Костомаров

 • 24. Українська культура цієї доби й вага її.

  Не тільки в письменстві, в поетичній творчості києво-галицької доби українська культура стала високо, але і в іншім життю. Наприклад, високо сягнуло в тім часі наше право. З додатків до старої «Руської Правди», де зібрані закони з XII і XIII в., бачимо, що судячи не раз дуже глибоко задумувалися над тими справами, які попадали до них на суд. Маємо вироблені форми порядку судового, свідоцтв і доводів, вияснення того, коли провинникові треба тяжче справити в вину його вчинок — коли він робив його з розмислом, або в перший раз, а коли вчинив його змалу, в сварці, або напідпитку. Дуже високо стояло також наше мистецтво київської та галицької доби: по захованих останках старих будинків, малюваннях, виробах золотничих—дорогих окрасах маємо то бачити виразно і певно. На всіх цих полях поруч з грецькими майстрами працювали наші місцеві митці, не тільки дуже зручно переймаючи незвичайно високе майстерство Візантії, найвище, яке тоді було на світі, але й вносили своє власне, оригінальне, влучно додаючи або зміняючи взірці грецької творчості.

  Найбільше цієї свободи й оригінальності все-таки виявляють пам'ятки золотництва. Тут місцевий майстер від початку задержав за собою найбільш свободи від візантійського впливу і далі вільно зв'язував взірці східні з візантійськими, старі традиції з новими модами. Хоч і тут у найбільш тонких роботах місцеві майстри не могли зрівнятися з візантійськими, але місцеве майстерство стояло незвичайно високо, особливо коли порівняти його з сучасним майстерством французьким або німецьким. Україна XI—XIII в. стояла на рівні з західною Європою в культурнім життю — воно було тут відмінне, бо стояло під іншими впливами, але не було нижче від західних земель. У XII віку зносини України з Візантією ослабли, тому що стало трудно їздити степами, через половців, і Візантія в тім часі сильно підупала. Підупало в тім часі й українське Подніпров'я, й українське життя стало переливатися на захід, до Володимира і Галича, а тут були сильніші й тісніші зв'язки з західними краями — Німеччиною та Італією, через Угорщину і Чехію. Тому бачимо з тих часів в українськім мистецтві об'єднання старших українсько-візантійських основ життя з взірцями західними. Тутешнє громадянство українське не цуралося їх, живучи в тісних зносинах з західними своїми сусідами. Через те не бачимо тут такого жаху перед католицтвом 5 католицькою вірою, який грецьке духовенство силкувалося прищепити в східній Україні.

  Князі заводять собі латинські канцелярії для зносин з західними землями, латинські печатки. По більших містах осідають колонії німецькі з німецьким правом і пересаджують західні порядки на Україну. В описах тутешніх церков раз у раз стрічаємо предмети західного виробу або фасону. Але мистецтво стоїть на основі українсько-візантійській, людність міцно держиться свого, і в своїх латинських грамотах князі зазначають свою національну свідомість, титулуючись «князями всієї Малої Русі».

  Ця назва якраз пішла з того часу і з західної України з того приводу, що там заснувалась осібна митрополія: греки стали по цім називати стару Київську митрополію, до котрої належала східна Україна і північні великоросійські землі, «Великою Росією», а землі галицької митрополії — «Малою Росією». Але в ширше уживання пішли ці назви тільки значно пізніше.

  Взагалі треба сказати, що національно-культурне життя України києво-галицької доби представляється дуже інтересно. Воно повне життя, руху, енергії; обіцювало багато своїй народності й навіть культурному людському життю взагалі. Дуже прикро, що упадок державного життя не дав йому розвинутися й підрубав його в самім корені. Правда, простому народові несолодко жилося під своїми князями та боярами, і мало його тішили ті культурні задатки. Але не стало легше йому, як на місце своїх прийшли чужі пани. Обставини суспільні й економічні через те не покращали, а погіршали, становище народу — також. А націонаому і культурному життю нанесено такий удар, що від нього воно не могло поправитися і до нинішнього дня.


  Сторінки <<  попередня  наступна  >>
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

Наші друзі :

Українська-Мегашара.нет - портал для всієї України