Ярмарок.


Сорочинський ярмарок. Фото 2013 р.

  І ось ми на околиці. Ще наближаючись до цього місця, починаєш усвідомлювати, що розміри дійства, що тут проводиться, просто величезні. Часто-густо уздовж дороги та прилеглих дворах величезне скупчення транспорту та людей, що рухаються в обох напрямках, здалеку чути звуки веселої музики. Все говорить про те, що поруч знаменитий Сорочинський ярмарок.
  Періодичні торги в селі Сорочинцях відомі з другої половини 17 ст. Вони були місцем оптового та роздрібного продажу товарів. У 19 - початку 20 століття в селі щорічно проходило 5 ярмарків, які тривали від одного до трьох днів: Василівський (на початку січня), Похвальний (у березні), Святодухівський (у травні), Воздвиженський (у вересні) і Пилипівський (у другій половині листопада).
  Два століття тому - нічим не примітний, один з багатьох, але саме він став головним героєм однойменного безсмертного літературного твору великого письменника М.В. Гоголя і , таким чином, теж отримав собі безсмертя. Ввн проходить щорічно у другій половині серпня.
  Нелегкою була його доля: на початку ХХ століття - занепад, у 1966 році - відновлення, на початку 90- х років - знову занепад. Його нове сучасне відродження почалося в 1999 році, коли ярмарок, нарешті, отримав справжнього дбайливого господаря - керівника проекту Свищеву Світлану, вмілих, небайдужих, захоплених ярмарком організаторів - ТОВ «Сорочинський ярмарок» і нове ім'я - національний. Сьогодні ярмарок знає і любить кожен українець, а відвідує весь світ. Він щороку стає все краще і змістовніше, і це надає впевненості в тому, що ярмаркова історія України буде ще дуже довгою.

  “Вам, верно, случалось слышать где-то валящийся отдаленный водопад, когда встревоженная окрестность полна гула, и хаос чудных, неясных звуков вихрем носится перед вами. Не правда ли, не те ли самые чувства мгновенно обхватят вас в вихре сельской ярмарки, когда весь народ срастается в одно огромное чудовище и шевелится всем своим туловищем на площади и по тесным улицам, кричит, гогочет, гремит? Шум, брань, мычание, блеяние, рев, — всё сливается в один нестройный говор. Волы, мешки, сено, цыганы, горшки, бабы, пряники, шапки — всё ярко, пестро, нестройно; мечется кучами и снуется перед глазами. Разноголосные речи потопляют друг друга, и ни одно слово не выхватится, не спасется от этого потопа; ни один крик не выговорится ясно. Только хлопанье по рукам торгашей слышится со всех сторон ярмарки. Ломается воз, звенит железо, гремят сбрасываемые на землю доски, и закружившаяся голова недоумевает, куда обратиться”.
  Сорочинський ярмарок . М.В. Гоголь.


  Сорочинський ярмарок. Фото 2013 р.

  Сорочинський ярмарок. Фото 2013 р.

  Хоча ярмарок починається на світанку, але початком ярмаркового дня вважається театралізована вистава в перший день за участю самого Миколи Гоголя і гоголівських героїв у виконанні артистів Полтавського академічного театру ім. М.В. Гоголя на головній сцені ярмарку. Кожна з п'яти сцен лунає вже з десятої години ранку і до темна. Задоволені і любителі народних розваг і співу в карооке. Увечері - особливе свято для поціновувачів пива - розваги та дискотека, а любителі кіно направляються в садибу Хіврі.


  Сорочинський ярмарок. Фото 2013 р.

  Сорочинський ярмарок. Фото 2013 р.

  Щороку на Сорочинський ярмарок приїжджає близько мільйона людей. У ньому беруть участь більше тисячі підприємств, підприємців та народних майстрів з України, Росії, Молдавії, Грузії, Білорусії, Німеччини та Польщі.
  Паркування для автомобілів обладнані прямо в полі. Майже кожен мешканець села, а особливо, садиба якого розташована біля ярмарку, здає в оренду місце у дворі або в будинку. Селять відвідувачів навіть у гаражах і хлівах. Деякі живуть у наметах.
  Торгувати на ярмарку дозволено кожному, хто платить оренду. Оскільки вимог до товару немає ніяких, то українського виробника серед китайського товару ще треба пошукати.
  На Сорочинському ярмарку продаються їжа і напої, речі та взуття, хутряні та текстильні товари, техніка, домашнє начиння і багато іншого. Прийняття участі у ярмарку для підприємців - це не тільки бізнес, а й дуже почесна роль. Адже Сорочинський ярмарок є своєрідною візитною карткою України. Цей ярмарок - не тільки можливість побродити по численних рядах з різноманітним товаром і вибрати що-небудь для себе. Тут є і гарні вироби з дерева, вишиті сорочки, сумки і різні інші речі. Пройшовши трохи вглиб, можна спробувати різні сорти справжнього меду, а вдалині є міні-ресторанчики, де можна поїсти, випити запашної кави, чи скуштувати шашлику. 100 гр. шашлику можна купити за 25 грн., невелика тарілка українського борщу (не найкращої якості) - 25 грн., один вареник - 5 грн.
  На сучасному ярмарку немає ні курей, ні волів, як в давнину. Торгувати тваринами заборонили. Відвідувачі відзначають, що товар в Сорочинцях набагато дорожче, ніж на інших ринках, навіть у рідному місті і, крім того, потрібно ще витратитися на дорогу - на бензин або квитки на транспорт. Але найголовніше - це колорит і дух самого ярмарку - покупці задоволені і готові тут витратити чималі гроші.


  Сорочинський ярмарок. Фото 2013 р.

  Сорочинський ярмарок. Фото 2013 р.

  Сорочинський ярмарок - це ще й насичена розважальна програма. Все тут оформлено в традиційному українському стилі. Можна запросто сфотографуватися з живим Миколою Васильовичем Гоголем або героями його творів, а численні майстер-класи дають можливість власноруч приготувати традиційні українські страви, створити ляльку-мотанку, зліпити свічку, зробити на гончарському верстаті глечик, а також створити своїми руками інші різні сувеніри та прикраси, обереги та іграшки. Для любителів потанцювати проходить майстер-клас українського гопака і ярмаркова дискотека.
  Тут ви можете насолодитися виступами фольклорних колективів з України та інших країн. Якщо вам пощастить, то Ви зможете побачити і перших осіб держави, які навідуються сюди за традицією щороку.
  Перед центральним входом на ярмарок, у цьому році, були встановлені, зроблені з соломи, величезні ляльки в жіночому і чоловічому національному вбранні. Дивлячись на них, так і захотілося обійняти і поцілувати свою половинку. Солодкі поцілунки в наш час вже нікого не дивують, але все ж таки, питання на нашу адресу з боку подружньої пари, що проходила поруч, послідувала негайно:
  - А що він вам купив, що ви його цілуєте?
  - Нічого! Просто так!
  Чоловік, що задав нам це питання, мабуть, так і не повірив, а шкода. Так хочеться, щоб люди любили один одного просто так, а не за покупки та подарунки, були просто щасливі і щороку приїжджали сюди насолодитися духом Сорочинського ярмарку.

  Ось на цьому і закінчу мою невелику розповідь про Великі Сорочинці.
  А на останок кілька порад.
  Найкраще у Великі Сорочинці добиратися через Миргород, а звідти на рейсовому або маршрутному автобусі до Великих Сорочинців, що не складе особливих труднощів. Але є і прямі автобуси з Полтави. Для бажаючих, під час проведення ярмарку, є додаткові рейси. Час їзди з Полтави 2 години, при чому автобус, яким я їхав, завіз нас прямо на сам ярмарок.
  Назад - з автостанції в центрі Сорочинців. Автобуси ходять на Полтаву майже через кожну годину. Крім того, під час проведення ярмарку численні турфірми організовують спеціальні ярмаркові тури в Великі Сорочинці.
  Вдалої подорожі!

  Автор сайту. Вересень 2013 р.


  Сторінки <<  попередня  наступна  >>
  1 2 3

Наші друзі :

Українська-Мегашара.нет - портал для всієї України